Za tieto veci by ste si mali priplatiť, ak chcete ušetriť

Napísané dňa 12.02.2018

Za tieto veci by ste si mali priplatiť, ak chcete ušetriť

Finančná gramotnosť a šetrenie idú spolu ruka v ruke. Rozmýšľali ste však niekedy nad tým, že za niektoré veci je lepšie priplatiť si? V konečnom dôsledku vám takéto premyslené investície dokážu ušetriť nielen starosti, ale aj mnoho financií.

Máte napríklad radi kávu a denne si v kaviarni objednáte aj dve alebo tri šálky? Naučte sa ju napríklad pripraviť doma a investujte do kvalitného kávovaru. S podobným prístupom k peniazom dokážete sporiť finančné prostriedky efektívnejšie.

 

Poistenie je základ

Zdravotné postenie je na Slovensku povinné. V prípade, že ho nemáte, sa môžete dostať do veľkých problémov. Okrem toho je vhodné priplatiť si za úrazové či rizikové poistenie. Základná zdravotná poistka sa nevzťahuje na rizikové športy, akými je napríklad lyžovanie. Pobyt v zahraničnej nemocnici so zlomeninou bez pripoistenia vás totiž vyjde poriadne draho.

 

Investujte do nehnuteľnosti

Kúpa domu alebo bytu je značným výdajom. Ak sa snažíte ušetriť každý cent pri sťahovaní, nemusí sa vám to oplatiť. Vyššia suma za mladšiu nehnuteľnosť, zateplenie domu, izoláciu strechy alebo kvalitné okná je v dlhodobom horizonte rozumnou investíciou.

V prípade lacného a nekvalitného riešenia rátajte s rekonštrukciami, ktoré vás budú stáť omnoho viac stresu, námahy a peňažných prostriedkov. Vykurovanie bytu bez izolácie je vyhadzovaním peňazí za energie von oknom. Len podiel tepelnej straty cez fasádu tvorí 30 % z celkového úniku tepla.

 

Lacný paušál, drahšie volanie

Dajte si pozor na lacné paušály, pri ktorých platíte iba sumu, ktorú reálne prevoláte. Desať eur mesačne je naozaj príjemná suma, no pokiaľ telefonujete veľa, na faktúre vám bude svietiť omnoho vyššie číslo. Dôvodom sú napríklad veľké príplatky za hovory či správy do zahraničia. Príplatok za poistenie proti odcudzeniu mobilu vám môže taktiež pokryť náklady v prípade krádeže.

 

Neplaťte veľa za vodu, pokiaľ nemusíte

Počuli ste už niekedy o tzv. perlátore? Ide o súčasť vodovodnej batérie, ktorá zaisťuje súvislý prúd vody. Rôznym spôsobom vytvára silný prúd s nižším prietokom. Kvalitné úsporné perlátory dosahujú až 70 % úsporu nákladov na vodu a ohrev a ich ceny sa pohybujú v desiatkách eur.

Spôsobov a návodov, ako vyššou počiatočnou investíciou ušetriť v domácnosti, je mnoho. Pokiaľ to situácia dovoľuje, priplaťte si za kvalitnejší variant, ktorý má z dlhodobého hľadiska lepšiu návratnosť. Ak máte pocit, že potrebujete začať šetriť efektívne, inšpirujte sa radami v našom staršom článku.

Prihlásiť