Tradičné vs. kolektívne investovanie. V čom sú iné?

Napísané dňa 29.10.2015

Tradičné vs. kolektívne investovanie. V čom sú iné?

Máte peniaze, ktoré v blízkej dobe nebudete potrebovať a rozmýšľate, čo s nimi urobiť? Určite vám ich neodporúčame odložiť do skrine. Tam na vás síce počkajú, no rozhodne nenarastú na sume. Skúste ich výhodne investovať.

Ak chcete svoje peniaze investovať do banky, máte niekoľko možností. Buď ich investujete do podielových fondov, dlhopisov, akcií alebo do zlata. No investovať sa dá aj mimo banky.

Podielové fondy

Pri podielových fondoch si musíte dávať pozor na vstupné poplatky, ale aj na poplatky za správu fondu. Na nich by ste totiž mohli prísť o dosť peňazí. Výhodou je, že tieto fondy môžu nakúpiť aj menší investori. Cez banku si kúpite podiel z nejakej väčšej investície. Podiel by mala chrániť správcovská spoločnosť. Keď investujete do viacerých fondov, rozložíte svoje riziko straty peňazí.

Hypotekárne listy

Hypotekárne listy sú označované za málo rizikové investovanie. V banke nakúpite hypotekárne záložné listy, ktoré sú kryté pohľadávkami z hypotekárnych úverov. Na úrok z HZL sa nevzťahujú žiadne dane. Dokonca ich môžete kedykoľvek predať bez sankčných poplatkov. Je tu ale jedna nevýhoda – neprinášajú veľký výnos peňazí.

Akcie

Vyšší výnos môže predstavovať aj vyššie riziko. To platí pri akciách nakúpených cez niektorú banku. Výška výnosu sa vzťahuje na úspech firmy, ktorá ich vydáva. Pokiaľ sa firme darí, dostávate tzv. dividendy, no ak sa jej nedarí, cena akcií sa znižuje.

Dlhopisy

Dlhopisy predstavujú menšie riziko ako akcie, no zároveň aj menší výnos. Ak nakúpite tieto papiere, dlžník je vám zaviazaný splatiť peniaze aj s úrokmi. Dlžníkovi sa však nemusí dariť a vy môžete prísť o všetky peniaze.

Pokiaľ nakupuje akcie alebo dlhopisy, rátajte s tým, že si od vás banka vypýta aj poplatky.

Zlato

Ak chcete investovať do zlata, na výnos si musíte počkať. Toto investovanie nie je o rýchlosti. Naopak, na peniaze môžete čakať aj 10 rokov. Zlato totiž predáte, keď sa zdvihne jeho trhová hodnota a zarobíte na ňom. Kedy to však bude, je otázne. Každopádne je lepšie kúpiť si väčší obnos zlata, pretože malé váhy sú nadhodnotené oproti trhovej cene.

Dnes už nie je veľmi atraktívny ani termínovaný vklad. Jeho úroky sú nízke, preto sa investovanie doňho veľmi neoplatí. Úroky klesajú z dôvodu lacných úverov v bankách.

Výhodné investovanie vo Finzo

Ak chcete získať veľké úroky zo svojho investovania, mali by ste sa obrátiť na nebankovú spoločnosť. Dnes je kolektívne investovanie moderným spôsobom, ako získať peniaze. Všetko si zariadite online, takže nemusíte navštevovať kamenné budovy. Poteší vás aj to, že Finzo si od vás nevypýta žiadne poplatky.

V kolektívnom investovaní požičiavate peniaze ľuďom v malých čiastkach, čím znížite riziko straty peňazí. Zároveň ste chránení záručným fondom. Nemusíte sa zaoberať žiadnymi problémami ako pri tradičnom investovaní. Jednoducho sa zaregistrujete na našom webe, určíte si podmienky (výšku požičaných peňazí, výšku úroku). A na základe toho vám náš systém odporučí najlepších kandidátov na požičanie.

Online pôžičky

Prihlásiť