Ste finančne gramotní? Otestujte sa, či ovládate finančné pojmy

Napísané dňa 20.12.2017

Ste finančne gramotní? Otestujte sa, či ovládate finančné pojmy

Stretli ste sa už s pojmom „finančná gramotnosť“? V jednoduchosti to znamená mieru toho, ako dobre viete rozprávať rečou finančníkov a bankárov. Tak, ako klasická gramotnosť hovorí o tom, ako rozumiete písanému textu, finančná gramotnosť vám ukazuje, ako dobre sa vyznáte v „mori financií“.

Bohužiaľ, na rozdiel od čítania a písania vás v škole o financiách takmer vôbec nič nenaučia. Takže je to len na vás a vašom samoštúdiu, aby ste si medzery vo finančnom vzdelaní doplnili.

Pripravili sme si pre vás malý kvíz, ktorý otestuje vaše znalosti bežných finančných pojmov. Budete potravou v peňažnom mori, alebo sa z vás vykľuje finančný žralok? Otestujte sa!

 

1. „Táto karta vám dovolí minúť len toľko peňazí, koľko máte aktuálne na účte.”

Táto veta opisuje platobnú kartu:

a) kreditnú, alebo

b) debetnú?

2. „Rodinné domy v mojej lokalite práve stúpli na cene. Spolu s nimi aj ten môj.”

Je v tomto prípade dom vaše:

a) aktívum, alebo

b) pasívum?

3. „Požičal som svojmu susedovi 1500 eur na dobu pol roka s 2,5 % úrokom.”

Myslíte si, že v tomto prípade ide o:

a) pôžičku, alebo

b) úver?

4. „V banke mi povedali, že podľa nových podmienok im mám vrátiť len o 2,75 % viac, než si požičiam.”

Hovorí tento človek o:

a) ročnej percentuálnej miere nákladov (RPMN), alebo o

b) úrokovej sadzbe?

5. „Rozhodli sme sa, že si radšej refinancujeme úver a z toho dokončíme rekonštrukciu.”

Majú na mysli, že:

a) idú navýšiť sumu svojho starého úveru, alebo

b) zmeniť podmienky svojho doterajšieho úveru?

Kolo otázok by sme mali za sebou. Teraz je čas na odpovede.

 

Rozumiete finančnému žargónu?

1. Karta, z ktorej môžete minúť len to, čo máte, sa nazýva (trochu neintuitívne) debetná. Táto karta vám neposkytuje žiadny kredit (teda „úverový rámec”). Kreditná karta vám, naopak, dovolí aj „ísť do mínusu” – teda poskytne „kredit”.

2. Jednoducho povedané, každá vec, ktorá vám prináša pravidelne peniaze do vrecka, je vašim aktívom. Každá, ktorá vám viac z vrecka zoberie, ako prinesie, je pasívom. Váš dom, hoci môže mať dobrú hodnotu, bude navždy pasívom, pretože vám neprináša pravidelne peniaze do vačku. Aktívom by na druhú stranu mohol byť úver vo Finzo, ktorého ste veriteľom – a ktorý vám prináša úroky.

3. Slová úver a pôžička sa často zamieňajú, ale po právnej stránke ide o dve rozdielne veci. Ak si medzi sebou čokoľvek požičajú dve súkromné osoby (či už sú to peniaze, alebo nejaká vec), a daná suma/vec je odovzdaná na mieste pri podpise zmluvy, ide o pôžičku.

Úver, na druhej strane, je čosi ako prísľub o zapožičaní peňazí v budúcnosti. Napríklad keď splníte všetky podmienky, alebo založíte nehnuteľnosť, dostanete peniaze od banky. Pri podpise čiastka nemusí byť odovzdaná.

4. V príklade sa hovorilo o RPMN. V nej sú už započítané všetky ďalšie poplatky a iné povinnosti, ktoré sa na úver viažu (napríklad vyhotovenie posudku či poplatok za poskytnutie pôžičky). Je to teda vyššia suma ako len úroky. Dajte si však pozor, pretože bankári sa často zmienia iba o úrokovej sadzbe.

5. Refinancovať úver znamená podpísať nový úver s obvykle výhodnejšími podmienkami. V praxi to funguje tak, že za peniaze z nového úveru sa splatí váš starý úver. Medzitým pokračujete v splácaní nového, výhodnejšieho. Pri refinancovaní môžete zmeniť banku, a dokonca aj navýšiť požičanú sumu, nič z toho však nemusíte urobiť. O refinancovaní sa viac dočítate v našom staršom článku.

 

Vyhodnotenie

Ako ste dopadli? Pozrite sa sami!

0-1 bod - Sardinka. V mori financií sa môžete stať ľahkou korisťou pre väčšie ryby. Aby ste sa nenechali ľahko nachytať, budete sa musieť so svetom bánk spoznať lepšie. Ak však do toho investujete potrebný čas, môže z vás vyrásť veľká ryba.

2-3 body - Tuniak. Vyznáte sa dostatočne na to, aby vám hocikto nemohol ťahať medové fúzy popod nos. Máte lakte a viete si vydobyť svoje miesto, ale do vládcu morí vám ešte veľa znalostí chýba. Ste však na dobrej ceste! Stačí, ak nezaspíte na vavrínoch, a budete sa stále zaujímať o svet financií.

4-5 bodov - Delfín. Vo vašom revíre na vás len tak niekto nemá. Vyznáte sa a už ste si čo-to vo finančnom mori preskákali. To však neznamená, že ste na vrchole. Pozor na finančných žralokov a iné veci, ktoré v hĺbkach číhajú. Majte sa neustále na pozore, držte sa s prúdom a dokážete preplávať akýmikoľvek problémami!

Prihlásiť