Pôžičky, úvery a hypotéky: na čo si dávať pozor v roku 2018

Napísané dňa 19.03.2018

Pôžičky, úvery a hypotéky: na čo si dávať pozor v roku 2018

Určite ste už počuli o tom, že podmienky získavania úverov akéhokoľvek druhu sa v poslednom čase zhoršili. Dostať hypotéku alebo bezúčelový úver je čoraz ťažšie. Bude ešte horšie. Chcete vedieť prečo? Čo všetko sa zmení a aké to bude mať na vás dopady? Čítajte ďalej.

 

Prečo dostane pôžičku menej ľudí?

Za všetko môžeme vlastne my sami. A naša národná banka.

Štatistiky totiž ukazujú, že Slováci za zadlžujú rekordným tempom. Oproti minulému roku vzrástlo tempo zadlžovania domácností o neuveriteľných 13,6 % a nejaký druh úveru má viac ako 50 % z nás. Napomáhali tomu rekordne nízke úrokové sadzby a jednoduchá dostupnosť úverov.

Národná banka Slovenska však už zdvihla varovný prst a rozhodla sa dať stopku lacným peniazom. Od druhej tretiny minulého roka sa podmienky na získanie úverov postupne zhoršujú a „ochranné opatrenia” naberú plnohodnotnú platnosť v lete roku 2018. Poďme sa pozrieť na to, aký bude mať tento boj proti zadlžovaniu efekt na nás, spotrebiteľov!

 

1. Koniec štátneho príspevku, prichádzajú daňové bonusy

Do konca minulého roka mali ľudia do 35 rokov možnosť požiadať o tzv. štátny príspevok, v ktorom im štát pomáhal prvých 5 rokov splácať hypotéku na bývanie. V spolupráci s bankou pomáhali všetkým pod určitú príjmovú hranicu tým, že znížili úročenie o 3 percentá.

Od začiatku tohto roka však už túto možnosť nemáme. Namiesto toho si môžete v budúcom roku pri podávaní daňového priznania uplatniť daňový bonus na 50 % sumy úrokov z úveru, maximálne však v hodnote 400 € ročne.

Celkovo tak môžete počas piatich rokov, v ktorých vám nárok vzniká, ušetriť až 2 000 € – čo môže byť o dosť menej, než vám štát prispel. Navyše, tento druh bonusu si môžete uplatniť len raz ročne, a teda vám nepomôže s mesačnými splátkami. Navyše to znamená extra „papierovačky” pri podávaní daňového priznania – o bonus totiž musíte požiadať.

 

2. Ste schopní ustáť zvýšenie sadzieb?

Po novom budú musieť banky pri kontrole klientov zistiť, či by boli schopní splácať aj pri drastickom zvýšení úrokov. Pri pôžičkách so splatnosťou dlhšou ako 8 rokov budete musieť svojím príjmom vedieť pokryť aj 2 % zvýšenie úrokov (až do výšky 6 %).

Navyše, 90 – 100 %-né hypotéky budú môcť vďaka zmene pravidiel tvoriť iba 10 % celkových pôžičiek vydaných bankou. Znamená to, že drvivá väčšina z nás bude musieť „položiť na drevo” viac vlastných peňazí, alebo budeme nútení túto sumu pokryť iným druhom úveru.

 

3. Bezpečnostná rezerva

Ďalším spôsobom, ako si banka zaistí vašu schopnosť splácať úver je kontrola tzv. „finančnej rezervy”. Banka si pri kontrole vašich príjmov odpočíta životné minimum na vás a vaše deti spolu s aktuálnymi splátkami úverov. Ak je rozdiel pozitívny a suma dostačuje na pokrytie úveru, banka vám požičia.

Alebo aspoň tak to bolo doteraz. Od januára budete musieť mať navyše aj finančnú rezervu, ktorá tvorí 15 % vášho čistého príjmu – a od júla sa tento podiel zvýši na 20 %. Znamená to, že s rovnakým platom vám po novom roku schvália v banke len menší úver ako doteraz. A keď k tomu pridáme ešte potrebu vedieť ustáť aj 2 % nárast sadzieb, množstvo ľudí schopných získať hypotéku sa u nás drasticky zníži.

 

Dobré či zlé?

To by bolo z nášho prehľadu všetko.

Na záver už len zostáva otázka – je to dobré, či zlé?

Záleží od uhla pohľadu. Zadlžovanie slovenských rodín z dlhodobého hľadiska určite nie je dobré a Národná banka musí robiť, čo vie. Na druhú stranu, ak ste si chceli požičať na motorku či rozbehnúť pomocou úveru nový biznis, novinky vás určite nepotešili.

Stále sú tu však ešte alternatívne možnosti.

A jednou z nich je aj crowdfunding cez Finzo. Skrz požičku, ktorú vám poskytne viacero malých investorov, môžete rýchlo získať až do 2 000 eur bez akýchkoľvek obmedzení. Chcete sa o ňom dozvedieť viac? Prečítajte si viac na našej stránke.

Prihlásiť