• info@finzo.sk
  • |
  • 0903 960 069
 Koľko peňazí by ste mali minúť na svadobný dar?

Koľko peňazí by ste mali minúť na svadobný dar?

Zistite, koľko je optimálny rozpočet pre svadobné dary v hotovosti a potom sa rozhodnite, koľko chcete prispieť vy.

To, koľko peňazí by ste mali dať ako svadobný dar závisí od viacerých faktorov vrátane vášho rozpočtu, vášho vzťahu s nevestou a ženíchom a nákladov pre účasť na svadbe.

Pri svadobných daroch často kraľuje hotovosť. Už sú preč časy, kedy hostia prichádzali s krásne zabalenými darčekovými škatuľami, ktoré im vytvorili obchodné domy.

V prvom rade je dôležité zodpovedať otázku, či dávať peniaze na svadobné dary je v poriadku?

Uveďme veci na pravú mieru: Darovanie peňazí ako svadobného daru je stopercentne v poriadku. Peniaze na svadobný dar môžu nahradiť kúpu niečoho v rámci zoznamu, alebo dokonca prispieť do tzv. fondu na medové týždne.

A skúste nájsť pár (práve na konci plánovania svadby a medových týždňov), ktorý by neocenil peniaze navyše. Keďže väčšina párov v súčasnosti žije spolu ešte pred svadbou, často majú vo svojom príbytku všetko, čo potrebujú. Teda určite ocenia, keď si niečo navyše odložia na sporenie. Ako už bolo povedané, pokiaľ ide o peniaze na svadobné dary a správnu výšku svadobného daru, veci sa môžu zdať na začiatku nejasné.

Koľko by ste teda mali poskytnúť, ak sa rozhodnete darovať hotovosť? Tu sú názory odborníkov na svadby.

Koľko peňazí by ste mali venovať ako svadobný dar?

Hoci suma, ktorú by ste mali darovať svadobčanom závisí od viacerých faktorov, údaje z portálu The Knot ukazujú, že svadobčania v priemere minú na peňažné dary okolo 150 EUR.

Niektorí odborníci uvádzajú: "Je bežné darovať od 100 do 1 000 EUR. Často na darčekovom stole vidíme škatuľu na obálky s hotovosťou, ktorá je preplnená.“

Dodávajú: "Stáva sa, že nevesta vie na niektorých svadbách dostať jednu obálku s objemom až 1000 EUR. Býva to zväčša od dobre situovanej blízkej rodiny. Pre nás ostatných je rozsah medzi 100 až 500 eurami na hosťa ohľaduplný."

Faktory, ktoré treba zvážiť pri rozhodovaní o výške daru

Tu sú štyri hlavné faktory, ktoré treba zvážiť pri určovaní výšky svadobného daru.

1. Váš vzťah s párom

Váš vzťah s nevestou a ženíchom by mal zohrávať úlohu pri určovaní výšky vášho daru. Vo všeobecnosti platí, že čím bližšie máte k jednej alebo obom osobám, tým viac by ste mali darovať.

Ak sa napríklad zúčastňujete na svadbe svojho brata, pravdepodobne dáte väčšiu sumu, ako keby ste sa zúčastňovali na svadbe kolegu.

Presná suma teda môže závisieť od vzťahu, ktorý má hosť k páru, avšak nemala by byť nižšia ako 100 EUR.

2. Váš rozpočet

Pri rozhodovaní by mal zohrávať úlohu aj váš rozpočet. Zistite, koľko si môžete dovoliť.

Odborníci radia: "Ak máte viac peňazí, potom by bola vhodná vyššia suma. Ak však máte obmedzený rozpočet, treba počítať s menšími sumami."

Ak je váš rozpočet naozaj obmedzený, možno budete chcieť zvážiť, či namiesto toho nekúpiť darček.

Ďalej dodávajú: "Účasť na svadbe si môže vyžadovať značné náklady pre rodinu, takže na peňažný dar zostane minimum prostriedkov," ... "V takom prípade navrhujeme zakúpiť predmet z možného zoznamu - presnejšie ako darček pre rodinu, ktorý bude na vašu rodinu s láskou spomínať vždy, keď darček použije."

3. Vaša úloha na svadbe

Ďalším faktorom, ktorý treba zvážiť je, či ste venovali aj svoj čas, energiu alebo peniaze, ktoré viedli k uskutočneniu svadby.

Plánovali ste napríklad svadobnú oslavu, organizovali rozlúčku so slobodou, robili ste svadobčanom make-up alebo niečo podobné? Ak áno, suma, ktorú venujete, môže byť nižšia, pretože ste do veľkého dňa páru už investovali iné prostriedky.

4. Náklady na vašu účasť na svadbe

Tradičná etiketa hovorí, že váš svadobný dar by mal byť aspoň taký, aby pokryl vašu účasť na svadbe.

Hoci podľa štúdie stránky The Knot 2022 s označením Real Weddings Study priemerné náklady na jedného svadobného hosťa v roku 2022 dosiahli hodnotu 250 EUR, lepším východiskom by mohlo byť zamyslieť sa nad nákladmi na vaše jedlo na hostine.

Darovanie sumy, ktorú pár zaplatil za vaše jedlo, by malo byť úplné minimum. Povedzme, že ide o grilovaný bufet s obsluhou - pár pravdepodobne zaplatil 50 až 100 EUR na osobu len za catering. Ak ste dostali pozvanie s partnerkou teda priniesli ste so sebou ďalšieho človeka, mali by ste v tejto obálke nechať 100 až 200 eur. Použitie týchto výpočtov ako základu vám pomôže stanoviť minimum.

Neexistuje žiadne pravidlo týkajúce sa hotovostných darov

Záver: Neexistuje žiadne pevné pravidlo o tom, koľko hotovosti môžete dať ako svadobný dar. Odborníci na svadby však odporúčajú začať od hodnoty 100 EUR. Odtiaľ môžete upraviť sumu až k úrovni 500 EUR na základe faktorov, ako je váš vzťah s párom, váš rozpočet a náklady na vašu účasť na svadbe.

Suma pôžičky:
Doba trvania pôžičky:

Splátka:

Získajte ponuku za pár minút!

* Vzor ponuky

Prihlásiť