Je už čas sporiť si na dôchodok? Skúste to cez investovanie

Napísané dňa 16.08.2017

Je už čas sporiť si na dôchodok? Skúste to cez investovanie

Premýšľate nad súčasnou ekonomickou situáciou a bojíte sa budúcnosti? Máte pocit, že kým (ak vôbec) prídete do dôchodku, už nebude z čoho tie dôchodky vyplácať? Začnite si sporiť inou cestou – skúste rozumné investície.

 

Kedy začať so sporením?

Nemôžeme sa spoliehať na to, že niekedy ešte uvidíme peniaze, ktoré v súčasnosti posielame do dôchodkových pilierov. Demografická krivka je nepopierateľný fakt a veková pyramída nám ukazuje, že na dnešných mladých ľudí už nebude mať kto robiť, keď sami dosiahnu dôchodkový vek. Je známym faktom, že dnešní dvadsiatnici pôjdu do dôchodku pred sedemdesiatkou.

 

Minimálne 10 rokov pred penziou

Keď teda vezmeme do úvahy fakt, že do dôchodku pôjdeme ako 70-roční, sporiť by sme mali začať najneskôr v šesťdesiatke. Je však potrebné zvážiť, že v takom veku už človek nemá príliš veľa možností sporenia. Mnohí ľudia práve v tomto veku splatia hypotéku a konečne si chcú svoje peniaze užiť. So sporením treba začať podstatne skôr, ideálne okamžite.

 

Aké sú možnosti sporenia?

Asi najznámejšie je doplnkové dôchodkové sporenie (DDS). Mesačne si tak posielate malú sumu peňazí na účet, z ktorého vám budú neskôr vyplácané. Množstvo ľudí stavilo aj na tretí pilier dôchodkového sporenia. Existuje aj možnosť investície do podielových fondov, ale i menej riskantné termínované vklady. K tomu však treba mať k dispozícií väčší objem peňazí, no aj tak táto suma vďaka termínovanému vkladu príliš nenarastie.

 

Skúste kolektívne investovanie

Áno, aj investícia do kolektívnych pôžičiek môže byť chápaná ako forma sporenia. Kým človek pracuje a má stabilný príjem, môže si prostredníctvom kolektívneho investovania vytvoriť akýsi ďalší pasívny príjem, a teda rezervu určenú pre dôchodkový vek. Aj drobné mesačné investície vám môžu zarobiť slušné peniaze na úrokoch. Preskúmajte kolektívne investovanie ako formu zárobku a začnite si sporiť na dôchodok ešte dnes.

Prihlásiť