Ako funguje kolektívne investovanie v zahraničí

Napísané dňa 29.10.2015

Ako funguje kolektívne investovanie v zahraničí

Finančný svet už dávno potreboval oživenie. Nový a iný spôsob zhodnocovania peňazí prináša kolektívne investovanie. Pozrite si niekoľko informácií o tom, ako funguje vo vyspelých krajinách.

Čo sa oplatí

Tradičný spôsob investovania je na ústupe. Stačí sa pozrieť na plápolajúce úroky sporiacich účtov a termínovaných vkladov v bankách. Kolektívne investovanie, ktoré prebieha online, je vo svete už niekoľko rokov známe a za ten čas sa prostredníctvom neho požičali veľké objemy peňazí. Je to finančný model, ktorý je výhodný pre dlžníka aj investora.

Navyše, podľa Lending Robot, cloudového finančného servisu, kolektívne investovanie je menej riskantné ako obchodovanie na burze. Investori získavajú vyššie zhodnotenie. Požičiavatelia zase rýchlejší a jednoduchší prístup.

Rôzne modely

Jedným z typov kolektívneho investovania je poskytnúť osobnú pôžičku. Ľudia si potrebujú buď vykryť dlhy, alebo si chcú dopriať dovolenku či zútulnenie domu. Ďalším modelom je požičiavanie iba v sektore B2B, a teda firmám. Najznámejším poskytovateľom v tejto oblasti je Funding Circle.

Treťou možnosťou sú pôžičky pre akciové spoločnosti alebo jednotlivcov, ktoré sú zabezpečené nehnuteľnosťou. Najčastejšie sa využívajú na osobné hypotéky alebo na komerčné úvery. Na Slovensku sa zatiaľ udomácnil model pôžičiek pre jednotlivcov.

Anglicko sa vezie na kolektívnej vlne

Sama britská vláda využila kolektívnu pôžičku na podporu hospodárstva. Tento model sa jej páči natoľko, že k nemu vydala samostatnú legislatívu. V Anglicku prechádza každá novovytvorená spoločnosť, ktorá chce poskytovať kolektívne pôžičky, schvaľovacím procesom. Od minulého roka má na starosti udeľovanie povolenia Financial Conduct Authority.

Ako krok smerom k investorom vláda nedávno odsúhlasila, že výnosy úrokov do 1000 libier budú podliehať daňovým výnimkám. Pre investorov veľmi lichotivá správa.

Čína láme rekordy

Čína sa stáva najväčším trhom v oblasti kolektívnych pôžičiek. Podľa Shanghai Daily dosiahli v auguste 15,3 miliárd USD.

Online pôžička

Prihlásiť