10 tipov, ako okamžite ušetriť

Napísané dňa 02.10.2015

10 tipov, ako okamžite ušetriť

Úpenlivo vyčkávate na výplatu, no kým sa stihnete spamätať, polovica z účtu len tak „odfrčí” na inkasá za energie, nájom, telefóny či detské obedy v jedálni. Paradoxne, tieto povinné výdavky spolu tvoria často najvyššie položky v rozpočte a ide ich len ťažko okresať. Dobrá správa je, že šetrením sa v domácnosti dá usporiť aj desiatky eur, a to aj bez toho, aby ste si museli odoprieť rannú kávičku alebo obľúbený koláčik.

1. Najlacnejšie zďaleka nie je to najvýhodnejšie

Či už sú to topánky, mäso či fotoaparát, marketingoví odborníci už dávno prišli na to, ako využiť nízku cenu na prilákanie zákazníkov. Preto sa vám ľahko môže stať, že zaplatíte aj za vzduch, vodu alebo si budete musieť každú chvíľu dobíjať baterky.

2. Využívajte zvýhodnené ponuky a zľavové kupóny

Predtým, ako sa rozhodnete nakúpiť, si urobte prieskum trhu. Mnohé firmy ponúkajú zvýhodnené ponuky v určitých obdobiach (napr. mobilní operátori pred Vianocami) alebo za určitých podmienok (s vernostnou kartou, pri nákupe nad určitú sumu). Nakúpte cez deti so študentskou zľavou alebo na dôchodcovskú zľavu svojho rodiča.

3. Plaťťe iba za služby, ktoré naozaj využívate

Platíte zbytočne za kanály, ktoré nepozeráte, minúty, ktoré neprevoláte, alebo extra služby v banke, o ktoré ste ani nežiadali? Častým dôvodom je, že trh sa neustále mení a služba, ktorá bola pred pol rokom výhodná, sa už dá získať výhodnejšie. Urobte si preto z času na čas audit a vymeňte „staré” za „nové”.

4. Nastavte si pôžičku tak, aby bola výhodná

Nenechajte sa zmiasť najnižším úrokom. Lepším ukazovateľom ako samotná výška úroku je RPMN (ročná percentuálna miera nákladov), ktorá berie do úvahy všetky náklady spojené s pôžičkou vrátane administratívnych poplatkov, poplatkov za vybavenie, predčasné splatenie a podobne.

5. Nainštalujte si úsporné perlátory na vodovodné kohútiky

Perlátor umožňuje premiešať vypúšťanú vodu so vzduchom, čím získava na objeme a znižuje sa skutočný prietok. Vypustíte tak menej vody na to, aby ste umyli riad alebo sa osprchovali, čo zbadáte najmä na účtoch za ohrev vody. Perlátor sa ľahko pripevní na akúkoľvek vodovodnú batériu a tých pár eur vám pritečie späť ani sa nenazdáte. 

6. Uvarte si obed doma a zvyšky jedla zrecyklujte na večeru

Aj keď je obedové menu pohodlnejšie, pre štvorčlennú rodinu to znamená minimálne 12 eur na deň, z čoho pohodlne navaríte aspoň na dva dni. Zvyšky si večer nahádžte do polievky a večera je na stole. 

7. Nakupujte cez internet

Vyskúšajte si topánky alebo parfém priamo v kamennej predajni. Môžete požiadať o radu predavača a potom nakúpiť online. Ak by vám tovar predsa len nesedel, do 14 dní od prevzatia tovaru ho môžete vrátiť bez udania dôvodu.

8. Zoberte pasažiera na ceste do práce

Cestujete sami autom do práce? Priberte kolegu, známeho alebo úplne neznámeho pasažiera. Dnes už existujú online portály, kde si môžete nájsť spolujazdca a ešte sa aj dobre porozprávať.

9. Urobte si zoznam výdavkov

Ak si myslíte, že viete koľko a za čo míňate, možno budete prekvapení. Niečo sladké pod zub a zrazu je z toho 50 eur. Zdanlivo malé položky sa častým opakovaním dokážu pekne nafúknuť, preto si už po prvom mesiaci stanovte maximálne limity. Na monitoring sú dostupné rôzne aplikácie zo smartfónu, ale pokojne stačí aj klasický papier a pero.

10. Pite vodu z vodovodu namiesto minerálky

Nežijeme v Mexiku ani v Egypte, aby sme museli kupovať balenú vodu. Ak vám pitná voda z vodovodu nechutí alebo sa vám zdá tvrdá, skúste vyskúšať niektorý z filtrov. Okrem toho, že sa vám vaša peňaženka poďakuje, si aj ušetríte kríže od nosenia ťažkých nákupov.

Prihlásiť