Keď si človek potrebuje požičať peniaze, akosi automaticky uvažuje o pôžičke. Uvedomujete si však, že väčšinou si beriete úver a nie pôžičku? Medzi týmito navonok synonymami sú výrazné rozdiely. Aké?
Na úvod vám poskytneme dve základné jednoduché poučky á la vysokoškolské skriptá:
Zmluva o pôžičke – riadi sa Občianskym zákonníkom a vytvára sa medzi fyzickými osobami.
Zmluva o úvere – riadi sa Obchodným zákonníkom. Vytvára sa medzi dlžníkom a bankou či nebankovkou. Dlžník si požičiava od veriteľa – právnickej osoby.
Pôžička je ako priateľ s výhodami. Uzatvoríte ju aj len na dobré slovo
Pri zmluve o pôžičke sa predpokladá skôr jednorazová transakcia. Veriteľ teda nepožičiava systematicky. Znamená to napríklad aj to, že vám v stave núdze požičajú vaši priatelia. Takáto zmluva nemusí mať ani písomnú podobu. Celkom stačí vaše dobré slovo a vzájomná dôvera.
Pôžička zároveň nemusí znamenať iba požičiavanie si peňazí. Požičať si môžete v podstate čokoľvek. Zmluva by následne mala obsahovať jasné stanovenie toho, kto je dlžník a kto veriteľ, čo sa požičiava, úrok, povinnosť veriteľa poskytnúť dlžníkovi predmet pôžičky a takisto povinnosť dlžníka predmet pôžičky vrátiť aj s vyčísleným úrokom.
Zmluva o úvere je ako zásnubný prsteň. Lentak ľahko sa z toho už nevyvlečiete
Zmluvu o úvere neuzatvoríte s priateľmi. Poskytne vám ju banka či iná nebanková spoločnosť. Táto zmluva je tzv. konsenzuálnou zmluvou. To znamená, že ju najprv s právnickou osobou uzatvoríte a až potom môžete začať čerpať požičané (iba) finančné prostriedky. Zmluva o pôžičke sa líši tým, že peniaze alebo čokoľvek iné čerpáte okamžite.
Zmluva o úvere by znova mala obsahovať jasné určenie veriteľa a dlžníka, záväzok veriteľa poskytnúť úver, vymedzenie rozsahu úveru a záväzky dlžníka úver nielen splatiť, ale ho splatiť aj s náležitým úrokom.
Čo teda nájdem u Finza? Pôžičky alebo úvery?
Na sprostredkovateľskom portáli Finzo.sk nájdete úvery. Nie však celkom obyčajné.
Finzo tým, že funguje na systéme peer to peer (od ľudí pre ľudí) pôžičiek, sa značne diferencuje od iných nebankových inštitúcii a poskytovateľov pôžičiek/úverov.
V prípade peer to peer pôžičiek je to čosi podobné, ako keby ste si požičali od dobrého kamaráta. Peniaze vám teda poskytujú vaši akísi „kamaráti s výhodami“. Prečo ich ponuku nevyužiť?