Povedzme si na rovinu, požičiavať si peniaze nie je pre nikoho malina. Skôr je to nepríjemná situácia ako príjemná. A to hneď z dvoch dôvodov. Prvý je ten, že sa musíte na istý čas zadlžiť, aby ste si napríklad kúpili to, čo potrebujete. Druhým dôvodom je to, od koho si požičiavate. Od nebankovky, od priateľov, od rodiny…
Požičiavanie peňazí so sebou vždy prináša nejaké riziká. Asi najhoršia situácia je, keď nemôžete splátky platiť načas alebo vôbec. Pokiaľ máte peniaze požičané vo Finze, vaša výhoda je, že nás môžete o problémoch so splácaním osloviť a my sme ochotní túto situáciu s vami riešiť napríklad odkladom splátky. No ak ste si peniaze požičali od niekoho známeho, situácia je o to horšia. Chodiť sa ospravedlňovať, že mu stále nemôžete peniaze vrátiť vám môže priateľstvo narušiť.
Ďalší problém je z iného súdka. Čo ak sú vaši priatelia ochotní vám požičať peniaze bez akýchkoľvek problémov, ale...chcú s vami o tom podpísať aj zmluvu o pôžičke? Nuž, je to také poistenie z ich strany, aby sa im peniaze vrátili. Vy sa pri ich požiadavke možno budete cítiť trápne, no na druhej strane máte pre nich pochopenie. Ale, pozor, aby ste toho pochopenia nemali viac ako oni!
Prečo? Pretože z vás niekto môže ľahko urobiť hlupáka. Verte, že podvodníkov je na svete veľa a môžu sa nachádzať aj vo vašej tesnej blízkosti. Neveríte? Možno ste ešte nepočuli o podvodníkoch, ktorí okradli vlastnú rodinu o peniaze. Bohužiaľ, toto sa deje na dennom poriadku. Buďte teda pripravení na všetko a naštudujte si, čo by mala taká zmluva o pôžičke obsahovať.
Ako by mala vyzerať zmluva o pôžičke
Teraz budeme iba v krátkosti popisovať zmluvu o pôžičke pre vašu lepšiu orientáciu v tejto problematike. V zmluve musia byť uvedené nasledovné informácie:
- O veriteľovi (meno, bydlisko, občianstvo, dátum narodenia).
- O dlžníkovi (meno, bydlisko, občianstvo, dátum narodenia).
- Predmet zmluvy – predmetom bude požičanie peňazí vo výške, napr. 1000 eur dlžníkovi veriteľom za podmienok uvedených v tejto zmluve.
- Spôsob poskytnutia peňazí, zmluvný úrok – Zmluvné strany sa dohodli, že dlžník vráti veriteľovi požičanú sumu bezúročne.
- Vrátenie dlhu – Zmluvné strany sa dohodli, že dlžník vráti veriteľovi dlh jednorazovo v lehote do... napríklad 15.05.2016. Ak budete peniaze posielať na účet, uveďte to tam tiež.
- Ďalšie práva a povinnosti – v tejto časti bude ozrejmené, ako budete postupovať, ak sa so splátkou omeškáte. A práve pri tomto bode sa pozastavte a poriadne si ho prečítajte. Tu bude totiž informácia, či sa zaviažete uhradiť veriteľovi úrok z omeškania podľa občianskeho zákonníka. zákona č. 40/1964 Z.z. Občiansky zákonník v znení neskorších predpisov a to odo dňa nasledujúceho po dni splatnosti dlhu až do úplného zaplatenia.
- Záverečné ustanovenia – v poslednej časti zmluvy sa nachádzajú informácie o vyhotovení jedného rovnopisu o správnosti adresy, na ktorú bude doručená zásielka, ďalej o tom, že ste zmluve porozumeli a podpísali ju dobrovoľne a o sporoch, ktoré by medzi vami mohli vzniknúť. Tie by musel vyriešiť Rozhodcovský súd v Bratislave.