Dostali ste v práci vysokú finančnú odmenu, dedili ste, alebo sa vám podarilo našetriť zaujímavú sumu? Ak ste dobrý hospodár, aspoň časť z týchto financií plánujete minúť na zbavenie sa dlhov. Ale pozor, predčasné splatenie pôžičky nemusí byť vždy výhodné. Kedy sa to oplatí a kedy nie?
Predčasné splatenie pôžičky je veľmi často viazané na rôzne podmienky. Preto si preštudujte zmluvu, ktorú ste pri žiadosti o pôžičku podpisovali. Zároveň sa u poskytovateľa pôžičky informujte, kedy môžete k tomuto kroku pristúpiť. Inak vás to nakoniec môže stáť viac, ako keby ste naďalej pokračovali v pravidelných splátkach.
Prvý krok: informujte sa
Pred vyplatením dlhov najprv v spolupráci s bankou, nebankovou spoločnosťou či sprostredkovateľom pôžičky nájdite odpovede na nasledujúce otázky:
● Môžem pôžičku predčasne splatiť bez poplatku kedykoľvek, alebo len od určitého dátumu?
● Môžem bez poplatkov splatiť celú sumu, alebo len jej časť?
● Ak sa rozhodnem pôžičku predčasne splatiť aj napriek účtovaniu poplatku, koľko zaplatím navyše?
Neznalosť môže predčasné splatenie pôžičky predražiť
Ak ste si brali hypotéku, banka vám zo zákona musí umožniť bezplatné predčasné splatenie hypotéky v deň, keď vám uplynie doba fixácie úrokovej sadzby.
Nezabudnite si preveriť, kedy presne tento deň (alebo obdobie) nastane. Jeden deň hore-dole vám môže spôsobiť poriadny prievan v peňaženke. Poplatok za predčasné splatenie či mimoriadnu splátku hypotéky sa často počíta ako percento z mimoriadnej splátky či z predčasne splatenej sumy (závisí od konkrétnej spoločnosti). Výsledná cifra tak môže byť poriadne vysoká.
Predčasné splatenie spotrebiteľského úveru je tiež ošetrené zákonom. Dobrou správou je, že spotrebiteľ má vždy právo úver predčasne splatiť. Horšou správou je už fakt, že za predčasné splatenie si môže poskytovateľ úveru účtovať poplatok:
● 1 % celkovej výšky úveru, ak obdobie medzi splatením úveru pred lehotou splatnosti a dohodnutým dátumom ukončenia zmluvy o spotrebiteľskom úvere presahuje jeden rok,
● 0,5 % výšky úveru pred lehotou splatnosti, ak toto obdobie nepresahuje jeden rok.
Podobne ako pri hypotékach, aj pri spotrebiteľskom úvere existuje možnosť splatiť pôžičku bez poplatku. Môžete tak urobiť, keď:
● úver chcete vyplatiť cez poistnú zmluvu zaisťujúcu splatenie daného úveru,
● ide o povolené prečerpanie,
● nemáte stanovenú fixnú úrokovú sadzbu,
● celková výška splátok za posledných 12 mesiacov (vrátane poslednej splátky) nepresiahla 10 000 eur,
● už uplynula doba fixácie úrokovej sadzby.
Okrem splatenia celej pôžičky jestvuje pri vybraných produktoch bánk aj možnosť dodatočnej bezplatnej mimoriadnej splátky. Môže to byť raz do roka, alebo raz počas obdobia fixácie a výška splátky nesmie presiahnuť určitú sumu - zväčša 20 % z celkovej výšky úveru.
V nebankových spoločnostiach a na sprostredkovateľských portáloch sa poplatky za predčasné splatenie pôžičky líšia. Napríklad sprostredkovateľský portál Finzo.sk si účtuje len 10 eur a úroky za jeden mesiac.
Kedy radšej pôžičku predčasne nesplatiť?
Aby ste pôžičku zbytočne nepreplatili, k jej splateniu vám neodporúčame pristúpiť v nasledujúcich prípadoch:
● ak uplynulo obdobie, keď ste ju mohli splatiť bezplatne a teraz by ste na poplatkoch zaplatili neprimerane veľa,
● výška mimoriadnej splátky prekročí bezplatnú splátku a k sume sa vám pripočíta vysoký poplatok,
● zostáva vám už len pár splátok a vďaka poplatku za predčasné splatenie napokon zaplatíte viac, ako keby ste platili len splátky do konca splátkového kalendára.
Keď ste definitívne rozhodnutí zbaviť sa pôžičky čím skôr, urobte si pred jej vyplatením finálny prepočet. Ak ju môžete splatiť bez akýchkoľvek poplatkov, neváhajte a urobte tak. Pokiaľ sa sadzbám v cenníku nevyhnete, nezabudnite si ich poriadne prerátať. Aby výsledná suma, spolu s poplatkom za splátku, nebola vyššia než pravidelné splácanie.