Náš seriál o šetrení pokračuje! Už viete, ako míňať menej na vode a elektrine a v dnešnom článku si povieme viac o tom, že aj na maličkostiach záleží. Pozorne čítajte, lebo nie čas sú peniaze, ale v tomto prípade sa každý riadok rovná prílevu peniažkov. :)
1. Jedna poriadna
Určite sa vám už stalo, že ste pri nakupovaní nemali po ruke žiadnu tašku. Možno iba kabelku, kde sa objem nákupného košíka nezmestil. Tak ste si jednoducho kúpili igelitovú tašku za pár centov, veď to nebudete vláčiť po rukách.
Možno to znie nevinne, ale predstavte si túto situáciu tak 100-krát do roka. Jedna taška v cene 0,20 centov vás do roka vyjde 20 eur. Aj keď to nie je suma, za ktorú si kúpite tony jedla, keď spočítate tieto drobné úniky, zistíte, že týmto smerom sa vám peniažky najľahšie rozkotúľajú. Okrem toho, ak budete mať jednu poriadnu a aj pevnejšiu tašku, budete ekologickejší. Noste ju všade so sebou a máte vyriešenú aj svoju zábudlivosť.
2. Ako často vyhadzujete jedlo?
Pri ekológii domova ešte zostaneme. Je jasné, že občas sa už nechce jesť to isté jedlo tretí deň po sebe, ale predsa: mohli by ste ho menej vyhadzovať. Nielen matička zem vám podá ďakovnú ruku, ale aj vaša peňaženka si oddýchne od toľkého zbytočného prebytku jedla. Navarte si radšej menej. Budete mať lepší pocit, nebudete sa prejedať a strávite aj menej času v kuchyni. Really.
3. Do obchodu najedení
Na jedle míňame skoro najviac! Aby ste minimalizovali svoje finančné straty, aplikujte toto jednoduché pravidlo. Keď pôjdete nakupovať (či už jedlo, oblečenie, alebo čokoľvek iné), majte plné brucho. Výskumy potvrdili, že hlad nás núti nakupovať viac a viac, no nielen že potraviny, ale aj nekonzumovateľné veci. (Kompenzácia?) :)
4. Priateľov hostite doma
Priatelia sú ako hviezdy, ale predsa v ich spoločnosti nemusíte žiariť v prvom bare, čo máte po ruke. Vonku miniete na jedle a pití omnoho viac ako v domácom prostredí, kde si môžete nakúpiť a uvariť podľa seba. Pozvite si teda nabudúce svoju kamarátsku gardu k sebe na terasu a nakúpte len toľko, koľko budete schopní skutočne spotrebovať.
5. Auto tip-top
Na niektorých dôležitých veciach sa naozaj neoplatí šetriť. Typickým príkladom je auto, ktoré stále niečo potrebuje. Vymeniť olej, skontrolovať pneumatiky, brzdy či kúpiť diaľničnú známku. Musíme povedať, že radšej mu dajte všetko, čo si zaslúži, lebo v opačnom prípade vás to môže vyjsť draho. V tom lepšom prípade pokutou, v tom horšom úrazom.
Na drobnostiach šetrite vo veľkom
Určite ste sa už aj vy presvedčili o tom, že drobné položky v rozpočte robia veľké výdavky. Preto sa snažte zredukovať to, čo sa dá a uvidíte, že po čase zbadáte svoje nové návyky.
Idete do toho? Aké tipy na šetrenie máte vy? Dajte nám vedieť.