• info@finzo.sk
  • |
  • 0903 960 069
 Šetrenie peňazí na dlhodobé a krátkodobé finančné ciele
27.02.2023

Šetrenie peňazí na dlhodobé a krátkodobé finančné ciele

Všetci máme finančné ciele - niekedy sú to krátkodobé ciele, ako napríklad kúpa automobilu, a niekedy dlhodobé ciele, ako napríklad sporenie na vzdelanie dieťaťa alebo na vlastný dôchodok. Ako však splniť oba ciele bez toho, aby sme obetovali jeden alebo druhý? Môžeme ešte dosiahnuť svoje dlhodobé ciele a zároveň uspokojiť krátkodobé potreby? Tu je návod, ako na to.

Ako splniť krátkodobé aj dlhodobé finančné ciele?

V dokonalom svete by sme všetci vložili svoje investičné prostriedky na diverzifikovaný investičný účet a pokračovali v budovaní týchto aktív pravidelným prispievaním čo najväčšou sumou počas niekoľkých nasledujúcich desaťročí.

Ak sa všetci budeme riadiť týmto plánom, naše významné finančné rozhodnutia sa budú týkať maximalizácie výnosov v rámci rôznych trhových prostredí, udržiavaniu rizík v rámci našej komfortnej zóny a s tým súvisiacej správy daní. Potom (a je to tak) budeme mať všetci pravdepodobne jednoznačne vhodnú stabilitu na financovanie našej budúcnosti.

Keby to bolo také jednoduché.

Počas tých "niekoľkých desaťročí", kým si sporíte na svoju budúcnosť sa začne prejavovať aj ne-predvídateľnosť života. Investičné rozhodnutia sa stávajú tak trochu komplikovanejšími. Budete potrebovať napríklad zálohu na byt, prostriedky na kúpu nového auta alebo peniaze na pokrytie nečakaných výdavkov, ako je napríklad operácia zubov alebo iný lekársky zákrok.

Ako teda vyvážiť tieto krátkodobejšie potreby s našimi dlhodobejšími cieľmi, ktoré nám investovanie pravdepodobne pomôže dosiahnuť?

Stanovenie cieľov pre krátkodobé a dlhodobé úspory

Tieto konkurenčné krátkodobé a dlhodobé ciele si vyžadujú ďalšie úvahy o najlepšom umiestnení vašich investičných aktív. Pri rozbore toho, ako vyvážiť svoje krátkodobé a dlhodobé ciele sporenia, si najprv položte tieto otázky: Aké konkrétne krátkodobé ciele sa snažíte dosiahnuť a kedy budete peniaze potrebovať?

Neexistuje univerzálna odpoveď, pretože okrem takmer neobmedzeného množstva vecí, na ktoré ľudia sporia v krátkodobom horizonte, existuje aj niekoľko premenných, ktoré presahujú termín, kedy budete peniaze naozaj potrebovať. Mali by ste sa napríklad pýtať aj na flexibilitu vášho časového plánu, vašu toleranciu voči riziku a dokonca aj na potrebu alebo dôležitosť vášho cieľa.

Ako príklad použime zálohu na bývanie. Akú sumu potrebujete? Predpokladajme, že 100 000 eur. Kedy ju potrebujete? Povedzme, že za päť rokov. Je vlastníctvo domu v tomto období vášho života potrebným alebo dôležitým cieľom? Možno áno, možno nie, alebo možno potrebujete sumu prispôsobiť. Vaše odpovede na tieto otázky však určia nielen to, koľko si potrebujete nasporiť a kedy, ale aj to, aké riziko môžete s peniazmi podstúpiť, aby ste splnili svoj časový plán. Tieto rozhodnutia môžete s pomocou finančného poradcu určiť na základe vašich osobných okolností.

Keď ste si jasne stanovili realistický cieľ a určili jeho výšku, časový plán a naliehavosť, ďalším krokom je rozhodnutie, kam umiestniť peniaze, aby ste maximalizovali ich hodnotu, kým budete pracovať na realizácii svojho cieľa. Ani tu neexistujú žiadne pevné usmernenia, takže rady od finančného experta môžu byť neoceniteľné.

Všeobecné usmernenia na základe toho, kedy budete potrebovať svoje finančné prostriedky

Pravdepodobne si kladiete otázku: Čo vlastne predstavuje krátkodobý cieľ? Aký krátky je krátkodobý?

Vo všeobecnosti za krátkodobý cieľ považujeme niečo, na čo budete potrebovať peniaze za menej než 18 mesiacov. Tu uvádzame, ako odporúčame rozdeliť úspory v rámci krátkodobých cieľov:

Ak budete potrebovať finančné prostriedky za menej ako 18 mesiacov: Zvážte bezpečný, likvidný peňažný účet, aby boli vaše peniaze poistené proti zneužitiu a ľahko dostupné na splnenie vášho cieľa.

Zvyčajne je známe, že niečo, na čo budete potrebovať prostriedky za 18 až 36 mesiacov, je "strednodobý" cieľ.

Ak budete potrebovať finančné prostriedky za 18 mesiacov až 36 mesiacov: Vaše rozhodnutie sa môže líšiť v závislosti od toho, akú časť vášho čistého majetku predstavuje konkrétna cieľová suma.

Ak suma predstavuje menej ako 10 % vášho čistého majetku, vaším najefektívnejším postupom bude pravdepodobne ponechanie investovaných peňazí pri súčasnej stratégii alebo o niečo menej agresívna investičná stratégia alebo jej ciele.

Ak suma predstavuje viac ako 10 % vášho čistého majetku a váš časový plán je nepružný, zvážte sporiaci účet s vysokým výnosom, aby boli prostriedky chránené a ľahko dostupné.

Všetko, čo nebude vyžadovať hotovosť dlhšie ako 36 mesiacov, vo všeobecnosti považujeme za dlhodobý cieľ sporenia. Tu je to, čo odporúčame.

Prístup k prostriedkom nebudete potrebovať dlhšie ako 36 mesiacov: Vaše rozhodnutie sa opäť môže líšiť v závislosti od vplyvu cieľovej sumy vášho čistého majetku.

Ak je suma nižšia ako 10 % vášho čistého majetku, najefektívnejším postupom bude pravdepodobne ponechanie peňazí investovaných v súlade s vašou súčasnou investičnou stratégiou.

Ak suma predstavuje viac ako 10 % vášho čistého majetku, možno teda budete chcieť zvážiť presun prostriedkov do konzervatívnejšej dlhodobej investičnej stratégie, najmä ak je váš súčasný investičný štýl agresívny. Ak však máte určitú flexibilitu v časovej osi, možno budete chcieť jednoducho zostať pri svojej súčasnej investičnej stratégii.

Záver

Hoci sú tieto pokyny užitočné, všetko závisí od vás.

Chceli by sme vám poskytnúť nepriestrelné rady, ale v oblasti investovania a osobných financií málokedy funguje univerzálny návod. Preto sa nezabudnite pýtať sami seba na potrebu svojho cieľa, na to, aký je váš časový plán a ako to všetko ladí s vaším štýlom investovania. Napríklad, ako je váš cieľ prispôsobivý? V príklade, ktorý sme použili predtým - zálohová platba - je "nutnosťou" mať byt už do piatich rokov, alebo by ste mohli počkať dlhšie? Aká je vaša tolerancia voči riziku? Ak budete mať svoje peniaze investované dlhodobo, budete sa trápiť zakaždým, keď sa trh zvrtne?

Teraz zvážte tieto premenné a porovnajte, ako vaše rozhodnutie ovplyvní vašu schopnosť dosiahnuť cieľ. Napríklad uloženie prostriedkov, ktoré nebudete potrebovať viac ako 36 mesiacov, na sporiaci účet sa môže zdať bezpečné, ale pravdepodobne to je kontraproduktívne z dôvodu tzv. nákladom obetovanej príležitosti. Vaše peniaze sa počas čakania na ich míňanie veľmi nerozšíria. Odloží vzdanie sa potenciálnych výnosov z vašich peňazí váš cieľ?

Pre väčšinu investorov a pre mnohé ciele so strednodobým a dlhodobým časovým horizontom sa pravdepodobne oplatí riskovať a zachovať si dlhodobý investičný prístup, aby ste mohli využiť lepší potenciál výnosov. Váš poradca vám môže pomôcť objasniť vašu osobnú toleranciu voči riziku a najlepšie miesto na zaparkovanie finančných prostriedkov pre vaše rôzne finančné ciele, aby ste sa k nim mohli pohodlne dopracovať - či už v kratšom alebo dlhšom časovom horizonte.

Loan amount:
Loan period:

Repayment:

Get an offer within few minutes!

* This is a representative offer.

Log in