Myslíte si, že taká stará inštitúcia, akou banka bez pochýb je, sa už ničoho nebojí? Že ona je tá, kto vzbudzuje u iných strach a rešpekt? Rešpektovaná možno je, ale aj ona má svoje nočné mory. Jednou z nich sú napríklad kolektívne pôžičky.
Poznáte tú scénu. Mladá, pekná slečna najčastejšie v spodnej bielizni alebo v bikinách zrazu začuje zvláštne zvuky vychádzajúce z tmavej pivnice. A nie, samozrejme, že nezavolá políciu, ale radšej sa tam vyberie sama, ozbrojená iba lampášom a vypracovaným bruchom.
Rovnaké pocity strachu a adrenalínu ako tá mladá slečna na tmavých, vŕzgajúcich schodoch pravdepodobne zažíva aj banka pri slovnom spojení kolektívna pôžička.
Jeden za všetkých a všetci za jedného
O čo teda vlastne ide? Kolektívne pôžičky alebo pôžičky od ľudí pre ľudí fungujú tak, že pri poskytovaní peňazí sa vynecháva práve tá banka ako sprostredkovateľ. Pri takejto pôžičke ide vlastne o to, že ten, kto peniaze má a chce ich nejakým spôsobom zúročiť, poskytne peniaze tomu, kto ich nemá a potrebuje.
Aj my vo Finzo poskytujeme kolektívne pôžičky. Ak by ste sa o nich radi dozvedeli ešte niečo viac, môžete si prečítať aj náš starší článok, kde nájdete odpovede na vaše ďalšie otázky.
Prečo ten strach? Sú kolektívne pôžičky pre banky naozaj tak nebezpečné?
V podstate aj áno. Možno vy ste o tomto type pôžičiek ešte nepočuli, ale vo svete sú kolektívne pôžičky nielen veľmi rozšírené, ale rovnako aj populárne. Tak trebárs Američania si už od ľudí požičiavajú viac ako od tradičných bánk.
Popularita pôžičiek od ľudí pre ľudí narastá čím ďalej tým viac aj v Európe. Najväčšmi pravdepodobne v Británii. Hoci Briti toho s nami už nechcú mať veľa spoločného, dá sa predpokladať, že záľubu v kolektívnych pôžičkách si od nich časom preberieme.
Svetová popularita kolektívnych pôžičiek je naozaj dôvodom na obavy aj pre naše slovenské banky. A takisto dôvodom na to, aby ste i o nich aj vy zistili viac. Nebojte sa ani vy vstúpiť do tej tmavej pivnice. Možno tie zvláštne zvuky vydáva malé, stratené mača hľadajúce domov a lásku.